PREČO SI NE/KÚPIŤ OVERLOCK

Ak už šijete nejaký ten piatok, alebo sa len chcete učiť šiť, určite ste sa už stretli s tvrdením, že nič nenahradí overlock a keď si chcete zrýchliť šitie, URČITE ho potrebujete.

Môj domáci overlock

A viete o tom, že aj ja? A predstavte si, minimálne polovicu svojho šijacieho obdobia     (10 rokov) som sa zaobišla bez neho. Tak prečo ale všetci tvrdia, že je taký potrebný, a šitie bez neho nie je to pravé  orechové.

V tomto článku vás nechcem odhovoriť  či nahovoriť  na jeho kúpu, ale chcem aby sme sa spoločne pozreli na to, ako to s tým overlockom naozaj je.

Začnem pekne po poriadku. Na odevnej škole sme prešli postupne všetkým, na začiatku sme kvalitne zvládli ručné šitie, potom sme išli na strojové. V jeden triede nás bolo osem a každá sme mali svoj šijací stroj (podotýkam priemyselný). Ale len 1 overlock!

Prekvapené? Nie je prečo. To je len malý náznak toho, ako často sa používa overlock. Ale pozor, používa sa a má svoje opodstatnenie.

Základným rozdielom medzi overlockom a základným šijacím strojom je . . . no . . . je toho viac.


Overlock
sa používa prevažne na začisťovanie a zošívanie okrajov. Overlock bez problémov začistí (obnitkuje)  vnútorné okraje odevov.  Začistenie  vyzerá naozaj profesionálne. Zároveň oreže aj nadbytočný kus látky, teda oreže okraje. A ak chceme môžeme dva kusy látky, odevu spolu zošiť, napríklad pri šití bočných švov.

                                              Základný stroj dokáže materiál obnitkovať, zvyčajne na to použijeme bežný cik-cak, ale už nedokáže v jednom kroku začistiť a zošiť a k tomu ešte orezať látku. Samozrejme  aj tu, ak máte v ponuke, môžete použiť tzv. overlockový steh.Ten však v žiadnom prípade nie je taký pevný a krásny ako steh z overlocku. A k tomu to ešte aj nekonečne dlho trvá, takže sa radšej dobrovoľne vrátite v bežnému cik-caku.

Niektorí  výrobcovia ponúkajú overlockový strojček, ktorý si namontujete k stroju a dokáže vám látku orezať.  Ten však v žiadnom prípade nenahrádza overlock!

Overlock sa ďalej používa na šitie pletenín a úpletov, tým, že má špeciálne podávanie, dokážeme ho nastaviť tak, aby materiál pri šití nenaťahoval a šil naozaj šetrne a pekne. Šitie úpletov, strečových látok, nám tak nielen zjednoduší, ale aj zrýchli. Zároveň švy sú pevné a trvácne.

Overlock používa 2-5 nití, podľa voľby stehu a teda použitia. Samozrejme, ak použijeme viac nití, steh je pevnejší. Navliekanie nití je tiež komplikovanejšie, a taktiež spotreba nití je väčšia. Do overlocku môžete použiť klasický návin nite, alebo sú na to určené špeciálne overlockové nite – teda veľký návin.

Pre porovnanie veľkosť klasickej a overlockovej nite

 

 

 

 

 

 

Podľa použitých nití sa aj rozdeľuje použitie stehov, napríklad . . od hora dole: štvornitný obnitkovací steh s poistným šitím, trojnitný obrubovací steh/používa sa napríklad na začistenie okrajov šatky/, päťnitný obnitkovací steh zaisťovací

Ale pozor! Na overlocku už nedokážete robiť iné bežné úkony, napríklad prišiť, či všiť zips, ozdobné stehy, vyšiť dierku a mnoho iného. Nepreštepujete hotový golier, či pás na sukni, patchwork, záplaty… To dokáže základný šijací stroj, ktorý používa 2 nite, vrchnú a spodnú.

Aký je teda ortieľ ? Všetko závisí len a len na tom, na čo chcete stroj používať  a čo chcete šiť. Ak chcete šiť „klasiku“, bežné veci do domácnosti a občas nejakú konfekciu, či dokonca niečo z úpletu, myslím, že sa bez overlocku v pohode zaobídete. Ak sa chcete viac špecializovať,  chcete šiť častejsšie, či dokonca sa profesionálne venovať šitu, určite budete potrebovať AJ overlock. Ale nikdy LEN overlock. Ale ak sa chcete venovať výlučne šitiu úpletov a strečových materiálov, vtedy už sa vám už naozaj oplatí investovať do overlocku. Aj vtedy si však dajte pozor, aký stroj si kúpite.  Lacnejšie stroje budú mať pravdepodobne umelé súčiastky, nôž na orez látky nemusí byť taký kvalitný. Taktiež prípadný výber stehov  nemusí splniť vaše požiadavky.

Ak si teda chcete kúpiť overlock, odporúčam vám prečítať si článok o výbere a kúpe šijacieho stroja tu. Mnohé rady sú naozaj univerzálne.

Prajem vám krásne rozhodovanie a hlavne, overlockom zdar!

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Stiahnite si zadarmo e-book

    10 KľÚČOVÝCH CHÝB, KTORÉ Z KRÁSNEHO PROJEKTU VYTVORIA HANDMADE HRÔZU

  • kategórie
  • Najnovšie články