AKO UŠIŤ DETSKÚ TUTU SUKNIČKU

Ahojte. Možno aj vy máte doma malú princeznú. A ako každá princezná aj tá vaša musí mať neodolateľnú TUTU sukničku.  Ja vám ukážem ako ušiť krásne riasenú a zároveň jednoduchú TUTU sukničku. Už nemusíte chodiť a zháňať farbu a veľkosť. Ušijete si ju sami a ja vám s tým rada pomôžem. Sľubujem, že do dvoch hodín ju spolu spichneme ! Ak máte radšej video návody, návod k tejto sukničke si možete pozrieť TU.

Na ušitie krásnej detskej  TUTU sukničky potrebujeme :

 • Suknička je dlhá cca 25 cm, teda pre 2-3 ročné dieťa.
 • 1m tylu strednej gramáže / ja som vybrala tyl s jemnými  trblietkami /
 • 35 cm tylu jemného ale hustejšie tkaného na podšívku, alebo iný jemný podšívkový materiál /môže byť rovnakej alebo aj inej farby ako vrchný tyl /
 • Gumu do pása (šírka 1,5 cm), dĺžka podľa potreby
 • Stužku na zaviazanie mašle
 • Niť

Striháme :

z jemného tylu :  1 pás široký 12 cm, 1 pás široký 22 cm

z vrchného tylu : 2 pásy  široké 10 cm, 1 pás široký 13 cm, 3 pásy široké 22 cm

Všetky sú rovnako dlhé 150 cm, ak by neboli rovnako dlhé odstrihnutím ich zarovnáme na rovnakú dĺžku. Pásy po vystrihnutí prežehlíme.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zošívanie pásov :

Najskôr spolu zošijeme 2 pásy široké  10 cm, a 2 pásy široké 22 cm, tieto pásy sme si pred tým vystrihli z vrchného tylu a zošijeme ich po kratšej strane, takže nám vzniknú 2 pásy dlhé 3 metre. Z vrchného tylu nám zostali 1 pás široký 13 cm a dlhý 150 cm a 1 pás široký 22 cm a dlhý 150 cm. Oba ich zatiaľ odložíme bokom a neskôr sa k nim vrátime.

Zošívanie bočných švov:

Pásy vrstvíme lícom k lícu a zošívame po kratšej strane / to znamená, že každý pás preložíme po dĺžke na polovicu a konce zošijeme na šírku pätky/.

Najprv zošijeme pásy z jemného tylu: 1 pás široký 12 cm a dlhý 150 cm, 1 pás široký 22 cm a dlhý 150 cm.

Potom zošijeme pásy z vrchného tylu: Vytvorený dlhý pás široký 10 cm (predtým sme zošili dva pásy) a dlhý pás 22 cm.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ako posledné zošijeme pásy z vrchného tylu, ktoré sme predtým odložili bokom : 1 pás široký 13 cm a dlhý 150 cm, 1 pás široký 22 cm a dlhý 150 cm.  Švy po zošití rozžehlíme.

Vrstvenie a kompletizovanie sukne :
Prvá vrstva : Na pás široký 13 cm budeme našívať v spodnej časti dlhý pás široký 10 cm. Ten budeme riasiť. Riasenie môžeme robiť pomocou pätky na riasenie alebo bez. 10 cm široký pás si najskôr prišpendlíme o 13 cm široký pás a to tak, že najskôr si nájdeme polovicu 13 cm. pásu ( jedna časť je bočný šev, druhá je polovica). 10 cm pás rubovou stranou prikladáme na lícovú stranu 13 cm pásu, začíname od bočného švu, prišpendlíme tak, že tieto dva diely sa budú v spodnej časti prekrývať cca 1cm.

Ďalej prišpendlíme tam, kde sme si našli polovicu 13cm pásu. Potom si nájdeme opäť polovicu 13 cm pásu a taktiež 10 cm pásu a prišpendlíme na seba. A znova na jednej strane ( v jednej štvrtine) opäť nájdeme polovice pásov a prišpendlíme na seba. Takto budeme značiť polovice pásov a diely špendliť na seba po celom obvode sukne. Bude to vyzerať tak, akoby ste vešali záclony, kde vám prirodzene vzniká riasenie. Samostatné riasenie už budeme robiť priamo pri šití. Pri vrstvení si dávame pozor, aby sa pásy nepretáčali. Ak by ste nemali jasno v špendlení pásov na seba, pozrite si video, v ktorom je to zobrazené zrozumitelnejšie

Keď sú diely našpendlené na seba, zošijeme ich spolu na šírku pätky. Šijeme na šírku pätky z ľavej strany. Diely sú položené tak, že na ľavej strane je diel 13 cm neriasený a na pravej strane máme diel 10 cm, ktorý budeme riasiť. Riasenie už prikladáme priamo pod pätku. Vyberáme špendlíky a riasenie sa nám samo ukazuje. Riasime akoby od oka. V šití a riasení pokračujem po celom obvode.

Druhá vrstva: Na hotový diel s riasením, priložíme ďalší diel široký 22 cm. Tento neriasime. Priložíme ho rubovou stranou na líce sukne. Tzn. že už ušitý spodný diel vložíme do neriaseného dielu. Diely spolu prišpendlíme presne na seba v pásovej časti. Nie je tam riasenie. Diely budeme zošívať v hornej pásovej časti na šírku pätky.

Tretia vrstva – našívanie spodničky : Spodničku vložíme do sukničky tak, že smeruje lícová strana spodničky navrch a teda k rubovej časti tylovej sukničky. Priložíme šev na šev a diely  spolu zošpendlíme v hornej pásovej časti, pri šití šijeme na šírku pätky.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Teraz už máme na sebe tri vrstvy sukničky : spodničku, vrstvu s riasením a vrstvu bez riasenia. Ešte nám ostáva našiť poslednú vrstvu s riasením celkom navrch. Je to ten dlhý diel široký 22 cm. Sukničku vložíme do tohto dielu. Budeme sledovať polovice sukne a polovice dielu a vytvárame riasenie v pásovej časti z dlhého dielu rovnakým spôsobom, ako sme to robili pri prvom riasení.

Špendlíme časti na seba a potom spolu zošijeme v pásovej časti na šírku pätky.  Tento vrchný diel máme vložený pod pätkou tak, že celý smeruje na ľavú stranu a šijeme na šírku pätky z pravej strany. Pod pätkou si opäť vytvárame riasenie.

Takto vyzerá naša TUTU suknička, po zošití všetkých dielov spolu v pásovej časti.

Príprava pásu:

Diel z jemného tylu široký 12 cm pripravíme tak, že si na jednej strane po celom obvode predžehlíme kraj na šírku 1 cm.

Pás našívame tak, že ho priložíme lícom k rubovej strane sukne  šev na šev a prišpendlíme po celom obvode.

Pri šití šijeme v šírke 1 cm od okraja. Sukňu máme po ľavej strane a sledujeme 1 cm po pravej strane pri pätke.

Po našití, si sukňu a pás prežehlíme a pás obrátime na lícovú stranu sukne.

Po obrátení pásu nám pás zakrýva švy v pásovej časti sukne.

Pás prišpendlíme, alebo pristehujeme po celom obvode, aby sa nám neposúval.

Pri šití začíname od stredu sukne (od pupka) a vynecháme cca 2cm šitia, aby sme si vytvorili z pásu tunel, do ktorého budeme navliekať gumu. Pri šití šijeme 1 mm od okraja pásu z ľavej strany. Pás mám na pravej strane a sukničku po ľavej strane. Pri šití pásom prekrývam šev, ktorý tam bol.

Cez vynechaný otvor navlečieme gumu, ktorej dĺžku prispôsobíme šírke pásu dieťaťa. Gumu navlečieme do pásového tunela.

Konce gumy preložíme na seba a spolu zošijeme.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Keď máme gumu navlečenú , vytvoríme mašľu zo stužky a hotovú mašľu našijeme na sukničku v mieste, ktoré sme po navlečení a zošití gumy, zašili matracovým stehom.

 

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • Stiahnite si zadarmo e-book

  10 KľÚČOVÝCH CHÝB, KTORÉ Z KRÁSNEHO PROJEKTU VYTVORIA HANDMADE HRÔZU

 • kategórie
 • Najnovšie články