AKO UŠIŤ DETSKÚ ČIAPKU

A máme tu nový foto postup. Je to detská čiapka. Jednoduchá a krásna zároveň. Ak chcete mať doma malého chutnučkého trpaslíka, tak neváhajte a rýchlo ju ušite. A bude to naozaj rýchle:) a čo je hlavné tento foto postup je robený aj pre úplné začiatočníčky, a dokonca aj pre tie z vás, ktoré máte doma iba základný šijací stroj a nevlastníte overlock.

Čo budete potrebovať :

2 x látku -úplet, alebo iný strečový materiál o rozmeroch 60 x 60 cm, jedna môže byť so vzorom, druhá, na podšívku jednofarebná.

Strih, ktorý si môžete stiahnuť tu, niť, nožnice, šijací stroj a ihlu na strečové materiály.

Postup :

Podľa strihu si vystrihneme dva rovnaké diely čiapky : vonkajší a vnútorný (podšívkový).

Materiál preložíme na polovicu, rubovou stranou dovnútra a strih priložíme tou dlhou stranou presne na ohyb látky.

Strih zahŕňa aj prídavok na šev v šírke 0,75 cm.

Strih obkreslíme a diely vystrihneme. Pri strihaní látky nenaťahujeme, môžeme použiť nožnice alebo kruhový rezač, ktorý je ešte presnejší a rýchlejší.

 

 

 

 

 

 

 

Diely priložíme na seba lícom k lícu a zošijeme.

Budeme zošívať „tvárovú“ časť čiapky, tú kratšiu. Diely spolu prišpendlíme.

 

 

 

 

 

 

 

Ak máte veľmi strečový materiál, alebo si netrúfate, môžete diely najskôr spolu zostehovať. Tak máte istotu, že sa vám nebudú pri šití posúvať. Pred šitím nezabudnite vymeniť ihlu, a teda použite ihlu na strečové materiály. Taktiež vyberieme správny steh, použite jednu z možností strečových alebo overlockových stehov. Steh si samozrejme vyskúšame na cvičnej látke.

 

 

 

 

 

 

Pri šití materiál nenaťahujeme, skôr ho akoby jemne posúvame smerom od seba k ihle.

Šijeme v širke 0,75 cm od okraja. Ak použijeme niektorý z overlockových stehov, alebo druh tzv. cik-caku ako strečový steh, pri šití už šev nemusíme zapošiť.

 

 

 

 

 

Po zošití steh prežehlíme do jednej strany. Žehlite z rubovej aj lícovej strany, na lícovej strane môžete použiť pomocnú žehliacu látku.

Oba diely čiapky teraz zošijeme spolu. Preložíme ich k sebe lícom k lícu, presne podľa pôvodného ohybu látky.

Dbáme na to, aby predchádzajúce švy boli presne na sebe.

Diely spolu prišpendlíme, alebo ich môžeme spolu zostehovať. Na podšívkovom dieli si vyznačíme značky, kde steh vynecháme, aby sme potom mohli čiapku obrátiť na lícovú stranu.

 

 

 

 

 

 

 

Šijeme dlhú stranu čiapky, teda vytvárame bočný šev. Nezabudneme vynechať otvor na obrátenie čiapky, ktorý sme si predtým vyznačili.

 

 

 

 

 

 

 

Po zošití čiapku obrátime na lícovu stranu cez vynechaný otvor. Materiál opäť nenaťahujeme. Pri obracaní pekne vytláčame rohy čiapky.

Otvor zošijeme spolu, použijeme skrytý matracový steh. Presný video návod nájdete tu.

Čiapku teraz zložíme konečne dokopy, a teda vnútorný (podšívkový) diel vsunieme dovnútra toho vonkajšieho. Roh čiapky pekne vytlačíme prstom.

Zloženú čiapku prežehlíme. Najprv vytvoríme výpustku z toho vnútorného dielu látky,

potom pekne zohneme čiapku v tvárovej časti a vytvoríme ohyb, ktorý prežehlíme. A naša nová čiapka je hotová.Teraz už ju môžeme dozdobiť napríklad gombíkom, alebo koniec čiapky zaviažeme na uzlík, či obmotáme stužkou alebo šnúrkou. Alebo necháme len pekne trpaslíkovsky visieť na detskej hlávke:)

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Stiahnite si zadarmo e-book

    10 KľÚČOVÝCH CHÝB, KTORÉ Z KRÁSNEHO PROJEKTU VYTVORIA HANDMADE HRÔZU

  • kategórie
  • Najnovšie články