AKO ĽAHKO A RÝCHLO ŠIŤ ÚPLETY BEZ OVERLOCKU

Tentoraz mám pre vás pár jednoduchých rád ako ľahko a rýchlo šiť úplety aj keď nemáte overlock, len na jednoduchom základnom šijacom stroji.

Aj vy patríte k tým, ktoré s túžbou pozerajú na tie krásne  detské vecičky a tušíte, že ušiť niečo také iste nebude zložité. Lenže potom si spomeniete, že vy doma máte iba základný šijací stroj, a vôbec nevlastníte overlock, a to viete, že práve overlock je na šitie úpletov ako stvorený.

Alebo ste si kúpila krásny úplet, dokonca sa vám aj podarilo zohnať strih na tie kráse detské tepláčiky a tu, či už pri strihaní, ale hlavne pri šití ste došli ku sklamaniu. Úplet sa ako na potvoru stále naťahuje a vlní, ihla robí v materiáli dierky a čo viac, niekedy sa ten stroj pri šití nechce vôbec pohnúť z miesta.

A keď sa vám už podarí niečo zošiť, vôbec to nie vzhľadné, švy sú natiahnuté, vlnia sa, a keď ste steh troška natiahli, nitka vôbec nepružila a ťahom sa roztrhla. Poznáte to?

Mám však pre vás dobrú správu. Aj vy môžete ušiť krásne vecičky z úpletu, musíte len dodržať niekoľko základných pravidiel :

V prvom rade si vymeňte ihlu, ktorú budete teraz používať. Na úplety sa používa špeciálna ihla, ktorá má jemne zaoblený hrot (vy to však tak ľahko nezbadáte). Zaoblený hrot spôsobí to, že ihla vnikne do materiálu bez toho, aby porušila elastické vlákna. V praxi to znamená, že stroj ľahšie šije a tiež sa vám nevytvoria dierky vo šve, alebo sa neurobia očká smerujúce od švu.

Na šitie úpletov môžete bez obáv použiť klasickú polyesterovú niť dobrej kvality, ale taktiež aj pružnú niť, ktorú kúpite v galantérii. Ak sa ma pýtate, ja používam klasickú niť.

Ďalej si treba uvedomiť, že povaha úpletu je naťahovať sa a jemne pružiť.

 

Výborne, to práve chceme.  Ale ako to využiť vo svoj prospech?

Pri strihaní a pri šití dbáme na to, aby sme materiál držali v prstoch jemne, vôbec ho nenaťahujeme, ale skôr jemne, akoby posúvame smerom dozadu od nás, k ihle, nie od ihly k nám (tak ako pri šití napríklad klasickej bavlny).

 

Ak vám to váš šijací stroj umožňuje, môžete tiež znížiť prítlak pätky. Ja si prítlak pätky nastavujem na boku stroja.

Po znížení prítlaku vám pätka nebude tak „tlačiť“ zhora na materiál, a teda ho nebude tak posúvať, vlniť, či až riasiť.

A čo je tiež nemenej dôležité, je správny výber stehu. Na šitie úpletov potrebujete použiť iný, ako obyčajný rovný steh. Musíte použiť napríklad druh cikcaku, či druh overlockového stehu na vašom stroji. Ak máte možnosť, pozrite sa do návodu, aký typ stehu odporúča výrobca vášho stroja pre šitie úpletov. Možno budete prekvapená, koľko možností vám ponúkne. Zvyčajne ich uvádza ako strečové, elastické alebo stehy na pleteniny a úplety. Teraz si stačí len vybrať

Rovnako ako pri šití z akejkoľvek látky, aj teraz si šitie úpletu vyskúšajte na kúsku cvičnej látky.

Zvyčajne si tieto stehy nevyžadujú  „zapošitie“, vy si to ale pre istotu vyskúšajte na cvičnej látke.

Taktiež šírka týchto stehov je menšia, tú môžete podľa potreby zmeniť. Opäť pripomínam vyskúšať.

Ja najčastejšie používam tieto typy stehu:

Nemusíte mať obavy, že by vám tieto stehy nešili „rovno v línii“. Po zošití materiálu si môžete steh skontrolovať z lícovej strany a zistíte, že steh je krásny rovný.  A samozrejme nezabudnite steh prežehliť.

Keď steh teraz pre skúšku natiahnete, uvidíte, ako jemne pruží a niť sa vôbec  netrhá.

Toto je pár základných rád, ako si poradiť so šitím úpletov aj na základnom šijacom stroji.

Prajem vám, nech vám aj šitie úpletov prináša radosť a ja už pre vás chystám jedno video, kde vám ukážem, ako to robím ja.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Stiahnite si zadarmo e-book

    10 KľÚČOVÝCH CHÝB, KTORÉ Z KRÁSNEHO PROJEKTU VYTVORIA HANDMADE HRÔZU

  • kategórie
  • Najnovšie články