5 ZÁKLADNÝCH RÁD AKO NA KÚPU ŠIJACIEHO STROJA

sewingmachines_1_of_1

Niektoré z vás už určite majú šijací stroj doma, ale mnohé len pomýšľate, aký stroj by ste si mohli kúpiť. Je to váš sen, sporíte si naň, chcete aby sa vám šilo čo najlepšie a najľahšie, aby splnil vaše očakávania. Stojíte teda pred dilemou, aký stroj bude najvhodnejší pre vás. Už ste začali s hľadaním na internete, či v kamenných predajniach. Ponuka je veľmi bohatá a treba si  len vybrať. Ale ako? Vyberať si podľa ceny, veľkosti, výrobcu, príslušenstva, krajiny výroby? V tomto článku vám dám 5 jednoduchých rád a tipov, ako si čo najlepšie vybrať šijací stroj.

1.Pozor na cenu.

   Nie sme predsa také bohaté, aby sme si mohli kupovať lacné veci.

2.Pozor na typ. Viem čo chcem šiť?

3.Pozor na príslušenstvo, alebo voľba do budúcnosti

4.Pozor na výber stehov a ponúkané možnosti šitia

5.Pozor na záruku a pozáručný servis

 

1.Pozor na cenu. Nie sme predsa také bohaté, aby sme si mohli kupovať lacné veci.

Šijací stroj už za 69 EUR! Tak toto je ponuka, ktorá sa neodmieta! Alebo…

Ešte pred samotnou kúpou šijacieho stroja si musíme uvedomiť, že stroj si kupujeme nie na rok, dva, ale na oveľa viac rokov a možno aj desaťročí. Je naivné si myslieť, že za spomínanú sumu dostaneme niečo, na čo sa budeme vedieť spoľahnúť v budúcnosti. Nechcem povedať, že stroje v nízkych cenových reláciách nie sú vôbec dobré, otázkou ostáva, ako dlho nám budú slúžiť a či vôbec dokážu naplniť naše požiadavky. A požiadavkou nie je iba šitie rovného stehu, cikcaku, prípadne ozdobného stehu. Požiadavka je, aby stroj mal svoju silu na kvalitné prešitie viacerých vrstiev, aby steh bol pravidelný, aby sa stroj nerozlaďoval. Žijeme v konzumnej dobe a ako sú nám známe tzv. kazítka v iných elektronických výrobkoch, tak isto môžeme byť sklamané aj zo šijacieho stroja. Ani pri oprave v domácnosti sa majstri nezaobídu iba s jednou vŕtačkou, občas potrebujú aj vŕtačku s príklepom. A takto je to aj u šijacieho stroja, akokoľvek sa budete snažiť, tak bohužiaľ z lacného stroja nezískate vysnívanú kvalitu. A bohužiaľ, zlý šijací stroj sa podpíše na výslednej kvalite výrobku. Kruté, ale je to tak. Určite nie všetky budete používať šijací stroj každý deň. Ale verte, ak vám stroj prestane slúžiť a bude šiť zle, trhať niť, či lámať ihly, vy samé ho odložíte bokom a NEBUDETE chcieť šiť. A o tom to teda nie je.

Ja niekedy kúpu šijacieho stroja porovnávam ku kúpe krásnych šiat. Koľko z nás je ochotných dať za spoločenské šaty aj viac ako sto EUR, a koľko krát ich máme oblečené, 1 krát? 2 krát? Nechcem vás strašiť, alebo odhovoriť od kúpy, ale iba upozorniť na možné nedostatky takejto „výhodnej“ kúpy. A ponúkam vám skvelý príklad.

MÔJ PRÍBEH

Viem dobre o čom hovorím. Sama som podľahla voľbe lacnejšieho šijacieho stroja. Kupovala som si ho v zahraničí za si približne 150 Eur, pred asi 10-timi rokmi. A hoci som doma na Slovensku mala podstatne kvalitnejší, ale aj starší stroj, chcela som niečo nové, moderné. Stroj, ktorý sľuboval ľahkosť pri šití, kvalitu stehov a šitia, výdrž, veľký výber ozdobných stehov. Áno, do istej miery mi tento stroj splnil moje očakávania. Ale presne po uplynutí dvojročnej záručnej doby, stroj prestal kvalitne šiť, nebol dostatočne silný na prešitie hrubšej látky, a čo bolo najhoršie, takmer vôbec som nemohla na ňom nastaviť steh. Ale aj tak som si ho nechala dopraviť na Slovensko. S nádejou som ho zaniesla k opravárovi šijacích strojov, aby som zistila, že táto „výhodná“ kúpa z vtedy pred troch rokov sa vôbec nevyplatila. Bohužiaľ súčiastky v tom stroji boli prevažne umelé a stroj už nebolo možné opraviť. A vtedy som začala hľadať nový stroj a postupne som svoj rozpočet zvyšovala. Dnes mám stroj v hodnote 1500 Eur s takmer neobmedzenými možnosťami jeho využitia, od jednoduchého šitia, cez zatkávanie, vyrezávanie až po vyšívanie a jeho používateľský komfort je priam rozprávka. Nehovorím, že aj vy musíte mať takýto profesionálny stroj, ale chcem ukázať, že nie je vždy výhodné pristúpiť na lacnú ponuku.

2.Pozor na typ. Viem čo chcem šiť?

Pred kúpou si treba uvedomiť, na čo chcem stroj používať a čo chcem šiť. Základné domáce stroje rozdeľujeme na 2 typy:

základné šijacie stroje a obnitkovávačky – overlocky. Aký je medzi nimi rozdiel?

Základný stroj20161026_105948

je ten bežný, ten ktorý ste už videli mnohokrát. Je to stroj, ktorý šije predovšetkým rovný steh. Takýto stroj má aj možnosti šitia iných stehov. Cikcak, ktorý sa používa najčastejšie na začisťovanie vnútorných švov, pružný steh, používaný najmä na pleteniny, ozdobné stehy, abecedu. Základný stroj dokonca sám dokáže krásne vyšiť dierku, či prišiť gombík.

20161026_104156

Overlock –20161026_110308

je šijací stroj, ktorý sa používa predovšetkým na profesionálne začisťovanie okrajov  látky a švov, kde zároveň odreže pridaným orezávačom nepotrebný okraj.

20161026_110611

Tento stroj sa používa tiež na šitie pletenín, úpletov, keďže môže šiť aj dvojihlou. Vtedy sa orezávač na stroji odpojí a šije sa bez neho.

20161026_110806

Tento šijací stroj používa 3- 5 nití. Tento stroj vám však neponúka ozdobné stehy, abecedu a nie je primárne určený na základné šitie. Ak plánujete stroj na bežné šitie, odporúčam vám začať so základným šijacím strojom.

3.Pozor na príslušenstvo, alebo voľba do budúcnosti

Pri kúpe šijacieho stroj pozerajte aj na príslušenstvo. To je to, či stroj obsahuje nielen základnú pätku, ale aj pätku na zips, pätku na vyšívanie dierok, pätku na skrytý zips a podobne.

20161026_111113

Niektoré pätky patria k základnému príslušenstvu, iné nie. Dôležité je, že ak sa v budúcnosti rozhodnete rozšíriť svoje možnosti, môžete si ďalšie príslušenstvo dokúpiť. To sa zíde aj v prípade, že niečo z príslušenstva stratíte. Všimnite si, či vám predajca p onúka k stroju aj univerzálne ihly, ktoré v prípade potreby môžete kúpiť v najbližšej galantérii. Ak si chcete zadovážiť stroj, s ktorým zvládnete aj profesionálne úkony, pouvažujte aj nad možnosťou kúpy stroja, ktorý vám po dokúpení špeciálneho príslušenstva umožní vykonávať špeciálne úkony. Napr, vyšívanie, zatkávanie. Tieto stroje však patria už do vyššej cenovej kategórie.

4.Pozor na výber stehov a ponúkané možnosti šitia

Moderné šijacie stroje majú v ponuke veľký výber stehov. Rozširujú sa tak vaše možnosti šitia. Pozor ale na to, že niekedy množstvo stehov, prípadne abeceda dokáže stroj predražiť na úkor iných vecí. Je dobré si premyslieť, koľko stehov naozaj budete potrebovať. Na porovnanie, ja šijem pravidelne a profesionálne a využívam maximálne 15 druhov stehov plus abecedu. V ponuke na stroji mám však až 99 druhov stehov. Moderné stroje ponúkajú veľký výber stehov, ale ak by ste si kupovali starší kvalitný šijací stroj, nezabudnite sa pozrieť aké stehy ponúka. To isté platí aj pri kúpe profesionálnych šijacích strojov. Tie sú často vyrábané iba na jeden úkon, či jeden steh, napríklad stroj, ktorý šije iba rovný steh.

5.Pozor na záruku a pozáručný servis

Šijací stroj, tak ako každá elektronika, sa časom môže opotrebovať, pokaziť. Ponúka vám predajca záručný a pozáručný servis? Je internetový obchod taký, kde si s ľahkosťou budete môcť uplatniť záruku? Počuli ste už o tej ktorej značke? Je možné si o značke nájsť informácie na internete? Ale pozor, ani veľmi známe značky už nemusia byť zárukou kvality. Stroje sú často vyrábané z nekvalitných materiálov, s cieľom znižovať náklady na výrobu a to sa často odzrkadlí na výrobku. Šijací stroj musí byť SILNÝ, a ak sa veľká časť vnútorných súčiastok vymení z kovu za plast, takýto stroj už nemá silu pri šití a ľahko sa kazí. K tomu ešte vnútorné súčiastky stroja sú lisované spolu, a teda sa v budúcnosti nedajú opraviť. Ak máte možnosť, určite odporúčam navštíviť špecializovanú predajňu na šijacie stroje. Tam budete môcť si stroj nielen vyskúšať, ale dostane aj rady, ako ho používať, navliecť niť, starať sa oň.

Milé dámy, som rada, že ste si prečítali môj článok, moje rady a postrehy. Viem, že sa pri výberu šijacieho stroja síce troška potrápite, ale verím, že vaša snaha bude ocenená výberom toho stroja pre vás. Ak máte ešte nejaké otázky ohľadom výberu, rada vám na ne odpoviem.

 

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Stiahnite si zadarmo e-book

    10 KľÚČOVÝCH CHÝB, KTORÉ Z KRÁSNEHO PROJEKTU VYTVORIA HANDMADE HRÔZU

  • kategórie
  • Najnovšie články